ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۳ / Friday, 25 July, 2014
اردشیر فرح و خورخه استرانز

اردشیر فرح و خورخه استرانزاردشیر فرح و خورخه استرانز Ardeshir Farah & Jeorge Strunz ۲۴ سال با هم همكاری داشته اند و سبكی نو برای گیتار آكوستیك ( نه الكتریك ) پایه گذاری كرده اند . استرانز اهل كاستاریكا و فرح اهل ایران است . خورخه استرانز و اردشیر فرح به دلیل بهره گرفتن از دو فرهنگ متفاوت از كاستاریكا ( آمریكای جنوبی ) و ایران توانسته اند به موسیقی غنی در فرم بسیار جالب نوازندگی خویش دست یازند .
آنها یكدیگر را در سال ۱۹۷۹ دیدند ؛ جایی كه برای اولین بار ، موسیقی آمریكای لاتین با موسیقی خاور میانه بخصوص ایران تلاقی پیدا كرد .
خورخه استرانز در خانواده ای كاستاریكایی بدنیا آمد . خانواده وی بسیار با اصل و نسب بودند كه شامل سیمون بولیوار ستوان محبوب هم می شد !
استرانز در سن ۶ سالگی با گیتار آشنا شد و در كاستاریكا ، كولومبیا ، مكزیك ، اسپانیا ، انگلیس و كانادا بزرگ شد ! او دانش موسیقی خود را از پایه موسیقی كلاسیك شروع كرد و موسیقی فلامینكو را بعد از كلاسیك فرا گرفت .
بعدها كه روی موسیقی آمریكای لاتین متمركز شد به بداهه نوازی جز پرداخت . او در عین حال در موسیقی خویش كه نشات گرفته از موسیقی فلامینكو است به فرمهای لاتین جز و موسیقی محلی آمریكای لاتین هم توجه بسیار داشت .
او بسیار خوب گیتار فلامینكو را می نواخت و خواننده ها و رقاص های اسپانیایی را همراهی می نمود . این برنامه از ۱۶ سالگی وی تا ۲۰ سالگی ادامه داشت . بعد ازاین زمان بود كه او مصمم شد كه روی موسیقی خود ، یعنی موسیقی آمریكای لاتین متمركز شود .
اردشیر فرح در ایران و انگلیس بزرگ شده است . او گیتار را از كودكی شروع كرده است . روی موسیقی محبوب و مردمی ایران بسیار تمركز داشته و نكته جالب او بداهه نوازی های زیبای او بوده است .
او اجراها و ضبط های بسیاری با هنرمندان و خوانندگان مشهور ایرانی داشته است . لازم به ذكر است كه او ایران را بعد از انقلاب ترك گفته است .
خورخه استرانز با پدرش كه یك دیپلومات بود به آمریكای شمالی سفر كرد ؛ زمانی كه اردشیر فرح در آنجا مشغول تحصیل در رشته معماری بود . اردشیر فرح تصمیم گرفت كه برای دیدن استرانز كه با یك گروه جز به نام Caldera برنامه داشت ، برود . ( حاصل این اجراها « ۴ آلبوم در عمارت كنگره در شهر واشنگتن » بود . )
روزی كه این دو گیتاریست یكدیگر را دیدند ، گویی دو برادر كه همدیگر را گم كرده بودند دوباره به هم رسیده اند !!! كاملا مشخص بود كه آنها دو برادر گیتاریست هستند با هدفهای متفاوتی در دنیا !
آنها بلافاصله مشغول اولین پروژه خود بنام ( Mosaico ( ۱۹۸۰ شدند كه خودشان تهیه كنند گی این آلبوم را بر عهده داشتند . به این دلیل كه كمپانیهای بزرگ موسیقی آمادگی لازم برای این نوع موسیقی كه در نوع خود جدید بود را نداشتند .
برای اولین بار رادیو جز از این آلبوم استقبال كرد و كمپانی جز جهانی متعلق به ریچارد بارك تهیه كنندگی كارهای آنان را برعهده گرفت كه دو آلبوم Frontera ( ۱۹۸۳ ) و Guitarras ( ۱۹۸۴ ) حاصل این همكاری است .
آلبوم بسیار عمیق و صمیمی Misterio در سال ۱۹۸۹ توسط Waterlily Acostic/Audio Quest منتشر شد . موفقیت شگفت انگیز ركوردهای دو آلبوم Priaml magic ( ۱۹۹۰ ) و Americas در سال ۱۹۹۲ كه بوسیله شركت Mesa / Atlantic منتشر شده بود ، عناوین بهترین موسیقی سال و همچنین نامزدی جایزه معتبر گرمی را بدنبال داشت دو هنرمند پس از این كمپانی شخصی خود را كه Selva ( جنگل ) نام داشت ، راه اندازی كردند. دوستی آنها باعث تولید آلبومی شد بنام Heat of the sun كه هفته ها Top ۱۰ موسیقی جهان بود . آلبوم Live كه اجرای زنده موسیقی آنهاست ، یكی دیگر از آلبومهای موفق این دو نفر به شمار می آید كه آهنگهای قبلی را با رنگی جدید اجرا كرده اند .
▪ شماری دیگر از آلبومهای ایشان از این قرارند :
ـ Best of Strunz & Farah ( ۲۰۰۰ )
ـ String weave ( ۲۰۰۱ )
ـ Rio de Colores ( ۲۰۰۳ )
در مورد این دو نفر و سبك آنها صحبت زیاد شده است . ولی این نكته مهم است كه در نهایت دوستی آنها ، كار و نفس موفقیت بسیار مهم بوده است . دوستی در كار حرفه ای می تواند پایه ای قوی بسازد برای اینكه دونفر ۲۴ سال با یكدیگر ساز بزنند و گذشته از لذت ؛ به اهدافی كه داشته اند برسند .
مطمئا این دو مكمل یكدیگر بوده اند و اگر جز این می بود ، این موسیقی حیاتی نمی یافت و در اولین ثانیه ها به خاموشی می گرایئد و در اندك زمانی به ورطه فراموشی از اذهان مردم می افتاد . اردشیر فرخ و خورخه استرانز از دوستان صمیمی پاكو د لوسیا Paco de Lucia نوازنده نامی گیتار فلامینكو هستند و جالب اینجاست :زمانی كه می خواستند آلبوم Guitar Trio را ركورد كنند ، به جای ال دی میولا Al di meola نوازنده گیتار اوی شن سیم فلزی ـ استیل جز ـ ( Ovation Guitar ) خورخه استرانز به جان مک لافلین پیشنهاد شده است ! كسی كه اصرار بر استفاده از خورخه استرانز در این آلبوم داشته كسی نبوده جز دوست صمیمی او ، پاكو د لوسیا !
موسیقی این دو بر پایه یك تم بنا شده كه بداهه نوازی حول این محور انجام می شود . اما این بداهه ها بقدری تكرار شده اند كه نوازنده ها فقط سعی در تغییر رنگ آنها دارند و نه تغییر كلی ملودی .
سرعتهای بسیار زیاد و پاساژهای بسیار سریع و آرپژها از فرمهای تشكیل دهنده موسیقی آنها هستند . پیشنهاد می كنم حتما به آلبومهای این دو نوازنده بسیار خوب گوش كنید .
▪ اردشیر فرح با خوانندگانی چون :
فرامرز اصلانی . فرامرز آصف . امیر آرام . هایده . لیلا فروهر . منصور . معین . بیژن مرتضوی همکاری داشته است .
▪ با نوازندگانی چون :
بابک امینی . بیژن مرتضوی . ( ایرانیها )
استنلی کلارک ( نوازنده معروف گیتار باس و کنتر باس )
▪ گروه آنها به اتفاق با این افراد هم همکاری داشته اند :
Pepe Habichuela, Agustín Carbonell “El Bola”, Jose Miguel Carmona (of Ketama), Gerardo Nuñez, Ramón Jimenez, and Rafael Riqueni.
و Joan Baez و Jackson Browne
ترجمه و تنظیم :توماج حاجیلو
منبع : سایت تخصصی گیتار

همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
صنایع دستی    فلز کاری    رشته های فلزکاری   
شعر و ادب    اَوْحَدی    منطق العشاق یا ده نامه   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های فرهنگی و هنری    صنایع دستی   
سرگرمی    تعبیر خواب    سینی   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های طبیعی    غارهای طبیعی   
صنعت توریسم    فهرست موضوعی و تشریحی جاذبه های ایران    جاذبه های تاریخی    حمام های قدیمی   
بازار و بازاریابی    بازرگانی خارجی    صادرات    راهنمای صادرات    راهنمای صادرات - خدمات    ایجاد شبکه ارتباطی موفق   
کشاورزی جنگلداری و شیلات    منابع طبیعی    مرتع و آبخیزداری    مرتع و مرتع داری    گیاهان مرتعی    ترکیب گیاهان مرتعی    بوته ای ها   
علوم و مبانی تربیت بدنی و ورزش    علوم تربیت بدنی و ورزش    رشد و تکامل و یادگیری حرکتی    یادگیری حرکتی و اجراء   


کلمات در حال جستجو
محسن رضایی    نامه    غزه    فلسطین    محمد خاتمی    روز قدس    راهپیمایی    داعش    قدس    هواپیما    الجزایر    تجمع    مادران صلح    اسرائیل    فوائد معصوم    عراق    رییس جمهور   خلاصه رسانه‌ها
قلعه نویی:تیم داوری خوب نبود،اما به خاطر مقام شهدا اعتراضی ندارم - لیگ برتر - سرمربی استقلال می گوید به احترام شهدا در تورنمنت چهار جانبه (با نام جام شهدا)شرکت کرده اند.
حضور بازیکن خبرساز و درگیری تماشاگران/ مدیرعامل استقلال را نشناختند! - دیدار فینال نخستین دوره جام شهدا در شرایطی برگزار شد که بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال پس از مدتها در میادین ورزشی حاضر شد و مورد استقبال تماشاگران هم قرار گرفت. همچنین ...
حکام عرب "فلسطین" را به بقا در قدرت فروخته‌اند/چرا امام خمینی روزی را به نام قدس نامید - دکترعلی نورالدین استاد دانشگاه بیروت تاکید کرد: می‌توان با قاطعیت گفت که ایران از تمامی کشورهای عربی در ایستادگی فعلی و عملی از فلسطینیان و مسئله فلسطین سبقت گرفته است و ...
امیر حسین صادقی:من خوبم،شاید از هفته اول بازی کنم - لیگ برتر - مدافع استقلال می گوید شاید بتواند از هفته نخست برای استقلال بازی کند.
پیام تبریک دکتر روحانی به فواد معصوم رییس جمهور جدید عراق - حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با تبریک انتخاب آقای فواد معصوم به عنوان رییس جمهوری عراق، توجه همزمان مردم و مسئولین عراقی به مبارزه با تروریسم و نیز ادامه روند ...
وضع حمل در غزه زیر آتش توپ و تانک - خاورمیانه - اینها تصاویری است که آلیسون باسکرویل، عکاس الجزیره از وضع حمل در بیمارستان الشفای غزه تهیه کرده است.
عرق شرم بر پیشانی نماینده به خاطر قیمت پراید! - امروز در دنيا بحثي كه مطرح است كيفيت بيشتر و قيمت پایین تر است؛ اما در ايران كيفيت كه به كلي فراموش‌شده و در بحث قيمت هم خودروسازان خون مردم را توي شيشه کرده‌اند.
فیلم: پیامبر اسلام برای گذر از سوءظن چه کرد؟ - همچون مغرب‌های پیشین، نخست اسماءالله‌الحسنی را خواهید شنید و در ادامه، نوای ربنا را با صدای یک کودک خوش صدا می‌شنوید. سپس به روال هر غروب، به یکی از مشاغلی اشاره‌ داریم که در این ماه عزیز نیز همچون دیگر استمرار دارد.
احمدی نژاد به افطاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی رفت - احزاب و شخصیت‌ها - محمود احمدی نژاد و جمعی از چهره های سیاسی در افطاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی حضور یافتند.
شورای حقوق بشر سازمان ملل کمیسیون تحقیق به غزه بفرستد - سفیر ایران به عنوان رئیس جنبش غیر متعهدها در نشست ویژه شورای حقوق بشر با ابراز نگرانی عمیق نسبت به وخیم تر شدن بحران بشر دوستانه در نواز غزه از مجامع بین المللی مسئول ...
نیمه‌کاره ماندن بازی لیل و مکابی با دخالت حامیان فلسیطن - دیدار دوستانه تیم‌های لیل فرانسه و مکابی رژیم اشغالگر قدس به دلیل اعتراض حامیان مردم مظلوم فلسطین و درگیری در درون زمین نیمه‌کاره ماند. این دو تیم در جریان یک دیدار دوستانه در اتریش به مصاف هم رفته بودند.
اولین محموله کمکهای ایران برای غزه به قاهره ارسال شد - سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: اولین محموله کمکهای هلال احمر ایران جهت انتقال به غزه، به قاهره ارسال شده است.
تکالیف شهرداری برای عفاف و حجاب چیست؟ - شهری - دو روز پیش معاون امور عمرانی وزیر کشور، تکالیف ۱۰ گانه شهرداری ها برای عفاف و حجاب را به شهرداران سراسر کشور ابلاغ کرد. اما این وظایف چیست؟
قانونی که ورود نخبگان جامعه پزشکی به دوره های تخصصی را محدود می کند - سلامت - معاون پارلمانی و امور مجلس وزارت بهداشت گفت: کاهش سهمیه پذیرش آزاد، ورود نخبگان جامعه پزشکی به عرصه‌های تخصصی را محدود می کند.
بان کی مون: آیت الله سیستانی فردی حکیم و اهل تسامح است/ وی الهام بخش جهانیان است - دبیر کل سازمان ملل ضمن تشریح جزئیات دیدارش با آیت الله سیستانی انتخاب رئیس جمهوری عراق را تبریک گفت و اعلام کرد که انتخاب رؤسای جمهور و پارلمان در عراق منجر به از بین ...
چرا روز قدس و حمایت از فلسطین؟ - خبرگزاری مهر-گروه دین و اندیشه: قدس، قبله نخستین مسلمانان جهان، سرزمین اصلی و موطن هزاران آواره مسلمان فلسطینی است که استکبار جهانی توسط صهیونیسم جنایتکار، از سال 1948 ...
دولت لایحه فوریتی کمک به کرانه باختری را به مجلس ارائه دهد - در بیانیه سازمان بسیج مستضعفین به مناسبت روز قدس آمده است: از دولت انتظار داریم در اجرای تدابیر مقام معظم ولایت مبنی بر «تسلیح کرانه باختری مانند غزه»، لایحه کمک به ...
برگزاری همایش «علوم اجتماعی در جهان اسلام» در آینده‌ای نزدیک/ علوم اجتماعی اسلامی نیازمند توجه به واقعیات اجتماعی است - دومین ضیافت اصحاب علوم اجتماعی اسلامی ایرانی با حضور اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاههای شهر تهران به میزبانی پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی ejtemaee.ir ...
لالیگا قرعه کشی شد/رئال مادرید-بارسلونا چهارم آبانماه در سانتیاگو برنابئو - فوتبال جهان - نخستین ال کلاسکو در فصل جدید روز چهارم آبانماه برگزار می شود.
سقوط هواپیمای الجزایری در آسمان مالی و کشته شدن 110 سرنشین آن - منابع الجزایری از سقوط یک هواپیمای الجزایری و کشته شدن 110 سرنشین آن خبر دادند.
هند 550 میلیون دلار دیگر از بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت کرد - هند امرز سومین قسط از بدهی نفتی خود را به ایران به مبلغ 550 میلیون دلار به حساب ایران واریز کرد.
دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منصوب شد - مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی طی حکمی دکتر اردشیر صالح پور را به عنوان دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب کرد.
مبلغ قرارداد بازیکنان فولاد/ قهرمان با 8.3 میلیارد تیمش را بست؛البته به جز رقم قرارداد بختیار رحمانی - لیگ برتر - لیست مبلغ قرارداد بازیکنان فولاد در لیگ چهاردهم منتشر شد.
لاریجانی :دفاع از انقلاب نباید دولتی باشد/ توسعه کشور بیمار است - مجلس - رئیس مجلس با تأکید بر اینکه دفاع از انقلاب نباید دولتی باشد، گفت: مردم باید با حضور در صحنه‌های مختلف طرح‌ها و اندیشه‌های خود را ارائه و در آینده‌شان نقش‌آفرینی کنند.
محدودیت‌‌های ترافیکی راه‌ها در پایان هفته/ محور چالوس-کرج یک‌طرفه شد - تردد خودروها از ساعت ۱۴ روز جمعه ۳ مرداد تا ساعت ۱ بامداد روز شنبه از کرج به مرزن‌آباد ممنوع بوده‌ و تردد خودرو از ساعت ۱۷:۳۰ روز جمعه تا ۱ بامداد روز شنبه از ۱۵ ...
پیروزی پرگل ایران برابر میانمار / قهرمانی تیم ملی فوتسال امید در تورنمنت چین - فوتبال ملی - تیم ملی فوتسال امید با کسب 3 پیروزی قهرمان تورنمنت بین المللی چین شد.
عاشقانه روز بیست و ششم/خداوند به چه زمانی سوگند خورده است؟/چگونه با کار نیک خودمان را تنبیه کنیم؟ - دین و اندیشه - بیست و ششمین روز از میهمانی خدا فرا رسیده است، از میزبان مهربان و بخشنده یاری می خواهیم تا به تلاش و کوشش مستمر مداومت کنیم و هویت خود را در مقابل مستکبران از دست ندهیم. پرونده امروز به دوستداران اخلاق و نیکویی تقدیم می شود.
خوزستان آب اضافی برای انتقال به دیگر استانها ندارد - بر اساس قوانین بین‌المللی و بحث آب، اگر استانی مازاد آب شرب داشته باشد می‌تواند به سایر مناطق انتقال دهد ولی استان خوزستان این مازاد را ندارد که وزارت نیرو و یا دولت بخواهد با هدف آب‌رسانی به استان‌های دیگر آن هم جهت مصارف کشاورزی لوله‌کشی کند. استان خوزستان فاقد مازاد آب است، معلوم نیست برنامه دولت، بر چه مبنایی انجام می‌شود.
رئیس جمهور جدید عراق انتخاب شد/ با "فواد معصوم" بیشتر آشنا شوید - خاورمیانه - پارلمان عراق امروز پنجشنبه «فواد معصوم» نامزد توافقی کردهای این کشور را به عنوان رئیس جمهورجدید عراق برای دور چهارم ریاست جمهوری این کشور انتخاب کرد.
دلایل بازگشت خارجی‌ها به بازار ایران/ هدیه ویژه دولت به فعالان اقتصادی - رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به فروکش کردن التهابات بازار ارز هدیه دولت تدبیر و امید به فعالان اقتصادی را ایجاد محیط کسب و کار آرام و قابل محاسبه عنوان کرد و گفت: ...


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved