ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ / Friday, 18 April, 2014
اردشیر فرح و خورخه استرانز

اردشیر فرح و خورخه استرانزاردشیر فرح و خورخه استرانز Ardeshir Farah & Jeorge Strunz ۲۴ سال با هم همكاری داشته اند و سبكی نو برای گیتار آكوستیك ( نه الكتریك ) پایه گذاری كرده اند . استرانز اهل كاستاریكا و فرح اهل ایران است . خورخه استرانز و اردشیر فرح به دلیل بهره گرفتن از دو فرهنگ متفاوت از كاستاریكا ( آمریكای جنوبی ) و ایران توانسته اند به موسیقی غنی در فرم بسیار جالب نوازندگی خویش دست یازند .
آنها یكدیگر را در سال ۱۹۷۹ دیدند ؛ جایی كه برای اولین بار ، موسیقی آمریكای لاتین با موسیقی خاور میانه بخصوص ایران تلاقی پیدا كرد .
خورخه استرانز در خانواده ای كاستاریكایی بدنیا آمد . خانواده وی بسیار با اصل و نسب بودند كه شامل سیمون بولیوار ستوان محبوب هم می شد !
استرانز در سن ۶ سالگی با گیتار آشنا شد و در كاستاریكا ، كولومبیا ، مكزیك ، اسپانیا ، انگلیس و كانادا بزرگ شد ! او دانش موسیقی خود را از پایه موسیقی كلاسیك شروع كرد و موسیقی فلامینكو را بعد از كلاسیك فرا گرفت .
بعدها كه روی موسیقی آمریكای لاتین متمركز شد به بداهه نوازی جز پرداخت . او در عین حال در موسیقی خویش كه نشات گرفته از موسیقی فلامینكو است به فرمهای لاتین جز و موسیقی محلی آمریكای لاتین هم توجه بسیار داشت .
او بسیار خوب گیتار فلامینكو را می نواخت و خواننده ها و رقاص های اسپانیایی را همراهی می نمود . این برنامه از ۱۶ سالگی وی تا ۲۰ سالگی ادامه داشت . بعد ازاین زمان بود كه او مصمم شد كه روی موسیقی خود ، یعنی موسیقی آمریكای لاتین متمركز شود .
اردشیر فرح در ایران و انگلیس بزرگ شده است . او گیتار را از كودكی شروع كرده است . روی موسیقی محبوب و مردمی ایران بسیار تمركز داشته و نكته جالب او بداهه نوازی های زیبای او بوده است .
او اجراها و ضبط های بسیاری با هنرمندان و خوانندگان مشهور ایرانی داشته است . لازم به ذكر است كه او ایران را بعد از انقلاب ترك گفته است .
خورخه استرانز با پدرش كه یك دیپلومات بود به آمریكای شمالی سفر كرد ؛ زمانی كه اردشیر فرح در آنجا مشغول تحصیل در رشته معماری بود . اردشیر فرح تصمیم گرفت كه برای دیدن استرانز كه با یك گروه جز به نام Caldera برنامه داشت ، برود . ( حاصل این اجراها « ۴ آلبوم در عمارت كنگره در شهر واشنگتن » بود . )
روزی كه این دو گیتاریست یكدیگر را دیدند ، گویی دو برادر كه همدیگر را گم كرده بودند دوباره به هم رسیده اند !!! كاملا مشخص بود كه آنها دو برادر گیتاریست هستند با هدفهای متفاوتی در دنیا !
آنها بلافاصله مشغول اولین پروژه خود بنام ( Mosaico ( ۱۹۸۰ شدند كه خودشان تهیه كنند گی این آلبوم را بر عهده داشتند . به این دلیل كه كمپانیهای بزرگ موسیقی آمادگی لازم برای این نوع موسیقی كه در نوع خود جدید بود را نداشتند .
برای اولین بار رادیو جز از این آلبوم استقبال كرد و كمپانی جز جهانی متعلق به ریچارد بارك تهیه كنندگی كارهای آنان را برعهده گرفت كه دو آلبوم Frontera ( ۱۹۸۳ ) و Guitarras ( ۱۹۸۴ ) حاصل این همكاری است .
آلبوم بسیار عمیق و صمیمی Misterio در سال ۱۹۸۹ توسط Waterlily Acostic/Audio Quest منتشر شد . موفقیت شگفت انگیز ركوردهای دو آلبوم Priaml magic ( ۱۹۹۰ ) و Americas در سال ۱۹۹۲ كه بوسیله شركت Mesa / Atlantic منتشر شده بود ، عناوین بهترین موسیقی سال و همچنین نامزدی جایزه معتبر گرمی را بدنبال داشت دو هنرمند پس از این كمپانی شخصی خود را كه Selva ( جنگل ) نام داشت ، راه اندازی كردند. دوستی آنها باعث تولید آلبومی شد بنام Heat of the sun كه هفته ها Top ۱۰ موسیقی جهان بود . آلبوم Live كه اجرای زنده موسیقی آنهاست ، یكی دیگر از آلبومهای موفق این دو نفر به شمار می آید كه آهنگهای قبلی را با رنگی جدید اجرا كرده اند .
▪ شماری دیگر از آلبومهای ایشان از این قرارند :
ـ Best of Strunz & Farah ( ۲۰۰۰ )
ـ String weave ( ۲۰۰۱ )
ـ Rio de Colores ( ۲۰۰۳ )
در مورد این دو نفر و سبك آنها صحبت زیاد شده است . ولی این نكته مهم است كه در نهایت دوستی آنها ، كار و نفس موفقیت بسیار مهم بوده است . دوستی در كار حرفه ای می تواند پایه ای قوی بسازد برای اینكه دونفر ۲۴ سال با یكدیگر ساز بزنند و گذشته از لذت ؛ به اهدافی كه داشته اند برسند .
مطمئا این دو مكمل یكدیگر بوده اند و اگر جز این می بود ، این موسیقی حیاتی نمی یافت و در اولین ثانیه ها به خاموشی می گرایئد و در اندك زمانی به ورطه فراموشی از اذهان مردم می افتاد . اردشیر فرخ و خورخه استرانز از دوستان صمیمی پاكو د لوسیا Paco de Lucia نوازنده نامی گیتار فلامینكو هستند و جالب اینجاست :زمانی كه می خواستند آلبوم Guitar Trio را ركورد كنند ، به جای ال دی میولا Al di meola نوازنده گیتار اوی شن سیم فلزی ـ استیل جز ـ ( Ovation Guitar ) خورخه استرانز به جان مک لافلین پیشنهاد شده است ! كسی كه اصرار بر استفاده از خورخه استرانز در این آلبوم داشته كسی نبوده جز دوست صمیمی او ، پاكو د لوسیا !
موسیقی این دو بر پایه یك تم بنا شده كه بداهه نوازی حول این محور انجام می شود . اما این بداهه ها بقدری تكرار شده اند كه نوازنده ها فقط سعی در تغییر رنگ آنها دارند و نه تغییر كلی ملودی .
سرعتهای بسیار زیاد و پاساژهای بسیار سریع و آرپژها از فرمهای تشكیل دهنده موسیقی آنها هستند . پیشنهاد می كنم حتما به آلبومهای این دو نوازنده بسیار خوب گوش كنید .
▪ اردشیر فرح با خوانندگانی چون :
فرامرز اصلانی . فرامرز آصف . امیر آرام . هایده . لیلا فروهر . منصور . معین . بیژن مرتضوی همکاری داشته است .
▪ با نوازندگانی چون :
بابک امینی . بیژن مرتضوی . ( ایرانیها )
استنلی کلارک ( نوازنده معروف گیتار باس و کنتر باس )
▪ گروه آنها به اتفاق با این افراد هم همکاری داشته اند :
Pepe Habichuela, Agustín Carbonell “El Bola”, Jose Miguel Carmona (of Ketama), Gerardo Nuñez, Ramón Jimenez, and Rafael Riqueni.
و Joan Baez و Jackson Browne
ترجمه و تنظیم :توماج حاجیلو
منبع : سایت تخصصی گیتار

همچنین مشاهده کنید


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 irlister.com. All Rights Reserved